Büntetőjogi Tanszék
Permanent URI for this collection
Browse
Browsing Büntetőjogi Tanszék by Issue Date
Now showing 1 - 9 of 9
Results Per Page
Sort Options
- ItemOpen AccessAz erkölcs, a büntetőnorma és a nevelés kapcsolódási pontjai(HVG-ORAC, 2015) Domokos Andrea
- ItemOpen AccessAz Erdélyi Fejedelemség büntetőjoga(Forum Iuris, 2018) Domokos Andrea
- ItemOpen AccessA nürnbergi per a jog és az erkölcs hálójában(Doktoranduszok Országos Szövetsége, 2020) Papp Petra„Egy pillanatra sem szabad elfelejtünk, hogy a tárgyalás jegyzőkönyve alapján, amelyekre támaszkodva ma ezek felett az emberek felett ítélkezünk, holnap bennünket fog megítélni a történelem.” (Lord Geoffrey Lawrence) Hetvenhárom évvel ezelőtt zárult le a történelem legjelentősebb pere, a nürnbergi per. Mérföldköve a történelemnek s a nemzetközi jognak egyaránt. Először kerültek felelősségre vonásra azok a nem mindennapi gonosztevők, akik oly súlyos bűntetteket követtek el az individuum ellen, amelyet a világ korábban még nem tapasztalt, a rettentő pusztítás nyomot hagyott minden ember életében. Hosszú évtizedek óta indítja meg a történészeket, a jogászokat, s apologétáik igyekeznek a történelem egyfajta torz számot adásává tekinteni, a nemzetközi jogban bekövetkezett visszalépésnek minősíteni. A békés együttélés politikájának megóvása érdekében fontos a nürnbergi ítélet szellemiségét ápolni és alapelveit megőrizni. A vitatható kérdései egyfelől a jogi fundamentumával, másfelől az erkölcsi mivoltával kapcsolatosak. A társadalom gerincét a jog képezi, s, ha a jogban felmerül az igazságtalanság kérdése, a határ a jogbiztonság és az igazságosság között elmosódik, így az megrendíti a társadalom jogba vetett hitét, amely lehetőséget ad a további feszültségek generálására. Németországnak és szövetségeseinek katonai legyőzését követően a bűnösök felelősségre vonása mellett társadalmi és egyéb, politikai érdekek szóltak. A nemzetközi szerződések megsértésével, illetőleg a nemzeti jog áthágásával aligha lehetett volna megteremteni a felelősségre vonás jogi kereteit, így a német jogban újjáélesztették a természetjogot, s ezen alapon ítélték el a háborús főbűnösöket. Jelen konferenciatanulmány arra tesz kísérletet, hogy a nürnbergi pert az imént írtak tükrében, egy eltérő perspektívából mutassa be, fókuszában a jog és az erkölcs dimenziója áll.
- ItemOpen Access
- ItemOpen AccessThe Role of the Constitutional Court in the Formulation of Criminal Law Under Rule of Law(Károli Gáspár Református Egyetem, Állam- és Jogtudományi Kar, 2021) Domokos Andrea
- ItemOpen AccessA felelősség egyes aspektusairól(Bíbor Kiadó, 2021) Papp PetraTémaválasztásomat a doktori értekezésem indokolta, ugyanis annak egyik központi kérdése a felelősség. A kutatásom során arra a kérdésre keresem a választ, hogy az egyes felelősségi formáktól mennyiben tér el a nemzetközi büntetőjogi felelősség. Ennek érdekében pedig bemutatom szemantikai értelemben a felelősséget, majd a jogi felelősséggel foglalkozom, annak két fő fajtájával, a polgári és a büntetőjogi felelősséggel. A tanulmány második felében pedig egy speciális felelősségi formát, a nemzetközi jogi felelősséget s annak egyes alakzatait igyekszem röviden szemléltetni. Így a kutatás eredményeként, a tanulmányból tömören megismerhetők az egyes (jogi) felelősségi fajták. My choice of subject was justified by my doctoral thesis, because one of its central issues is responsibility. In my research, I am looking for the answer to the question of how international criminal liability desices from each form of responsibility. To this end, I present responsibility in semantic terms, and then I deal with legal liability, with its two main types, civil and criminal liability.In the second half of the study, I will try to briefly illustrate a specific form of responsibility, international legal responsibility and some of its forms. Thus, as a result of the research, the study can be used to succinctly understand each (legal) type of liability.
- ItemOpen AccessAz egyes nemzetközi büntetőbíróságok dióhéjban(Károli Gáspár Református Egyetem Állam- és Jogtudományi Kar, 2021) Papp Petra
- ItemOpen AccessKeresztény tanítások a nemzetközi büntetőjogban, különös tekintettel a népirtásra, a háborús és az emberiesség elleni bűncselekményekre(Károli Gáspár Református Egyetem Állam- és Jogtudományi Kar, 2022) Papp PetraJelen tanulmányban igyekszem bemutatni röviden azt a hosszú folyamatot, amelynek mentén kialakult a mai értelemben vett nemzetközi büntetőjog, valamint pozicionálom az egyén (a természetes személy) helyzetét a nemzetközi büntetőjogban, az államok közötti erőszak alkalmazásának lehetőségeit, avagy tilalmait és kísérletet teszek arra, hogy az egyes keresztény tanításokat összekapcsoljam a nemzetközi büntetőjog egyes részeivel, különösen (a címben is szereplő) nemzetközi bűncselekményekkel. Úgy gondolom, rendkívül fontos ez a fajta elméleti alapvetés napjainkban, amikor egy hazánkkal szomszédos országban háború zajlik. In this study, I will try to briefly describe the long process by which international criminal law in the present sense has evolved, as well as the situation of the individual (the natural person) in international criminal law, the possibilities, or prohibitions of the use of force between states, or I am attempting to link individual Christian teachings with certain parts of international criminal law, in particular (also mentioned in the title) with international crimes. I think that this kind of theoretical foundation or discussion is extremely important today, when there is a war going on in a country neighbouring Hungary.
- ItemOpen AccessEurópai normák a magyar áldozatvédelemben(2023) Domokos AndreaA COVID 19 pandémia rámutatott, hogy hiába garantálja szilárd szabályrendszer az áldozatok jogait az Európai Unióban, válsághelyzetekben további védelemre és hatékonyabb végrehajtásra van szükség. Az Európai Unió 2020-as áldozatjogi stratégiája kiemeli, hogy a gyermekek, az idősek, a nemi alapú erőszak, a családon belüli erőszak és a rasszista vagy homofób gyűlölet-bűncselekmények áldozatai, a terrorizmus áldozatai, a fogyatékossággal élők még kiszolgáltatottabbak, sérülékenyebbek, mint általában az áldozatok. Az Európai Unió 2021-es gyermekjogi stratégiája igyekszik a gyermekek kiszolgáltatott, sérülékeny helyzetére sajátos, további védelmet és garanciát biztosítani. 2022-ben állásfoglalás született arról, hogy a tagállamok tegyenek lépéseket a büntető- és polgári ügyek összekapcsolására, így elkerülve bírósági és más jogi határozatok közötti, a gyermekekre nézve káros ellentmondásokat.