Kereskedelmi Jogi Tanszék
Permanent URI for this collection
Browse
Browsing Kereskedelmi Jogi Tanszék by Title
Now showing 1 - 14 of 14
Results Per Page
Sort Options
- ItemOpen AccessA családi alkotmány fogalma, célja, lehetséges megjelenési formái(Károli Gáspár Református Egyetem Állam- és Jogtudományi Kar, Patrocinium Kiadó, 2023) Arató BalázsAnnak ellenére, hogy a családi vállalkozások alapdokumentuma a családi alkotmány, mégsincs egységes, általánosan elfogadott definíció. Álláspontom szerint a családi alkotmány egy olyan charta, amely a család, a családi vállalkozás értékeit és elveit rögzíti, egyfajta hivatkozási pont, világítótorony a tulajdonosi és irányítási döntések meghozatala során. Ezt a rendeltetetését azonban leginkább akkor tölti be, ha tényleges jogi kötőerővel rendelkezik. A családi alkotmánynak alapvetően négyféle megjelenési formáját különíthetjük el egymástól. A legidőtállóbb az az önálló, külön okiratba foglalt, írott családi alkotmány, amelynek megalkotásában valamennyi családtag részt vesz, hiszen ebben az esetben a dokumentum nem csupán azok érdekeit fogja szolgálni, akik ténylegesen részesedéssel rendelkeznek a családi vállalkozásban, hanem azokét is, akik egyéb módon élvezik annak előnyeit.
- ItemOpen AccessA családi gazdasági társaságok és a szindikátusi szerződések lehetséges kapcsolódásai(Debreceni Egyetem, Állam- és Jogtudományi Kar, 2023) Fazakas Zoltán JózsefA családi társaság fogalmát nem adja meg a hatályos jog. Azon gazdasági társaságok esetében, amelyekben egy család tagjai rendelkeznek döntő befolyással kizárólag formai megközelítést tesz lehetővé. A formai megközelítésen túl ugyanakkor a tartalmi kérdések, a családi érdekek és értékek sajátosságai ezen gazdasági társaság vizsgálatát más szempontok szerint is indokolják, amelyek alapján nem csak a hosszú távú üzletszerű gazdasági tevékenység, hanem a családi viszonyok jellegadó sajátosságai is vizsgálhatók társasági jogi alapon. Fentiek szerint a családi gazdasági társaságokban a családi viszonyok megjelenítése, a nemzedékeken átívelő működés igénye és családi jellegének védelme, továbbá a család tartós jólétének biztosítása kiemelkedő jelentőségű. A formai és tartalmi elemek együtteséből megállapítható, hogy a családi gazdasági társaságok olyan különleges jogi személyek, amelyekben egy meghatározott családi közösség döntő befolyása érvényesül, sajátos érdekeket és értékeket vall és képvisel, amelyek közül a családi vagyon védelme, a nemzedékeken átívelő működés célja, a családtagok tartós jólétének biztosítása emelendő ki. Ezen érdekek elérésének többes eszközrendszerét biztosítja a Polgári Törvénykönyv, a klasszikus társasági jogi eszközökön túl többek között a szindikátusi szerződések lehetőségével. Ez utóbbi lehetőség lényegében véve valamennyi adott, egyedi jellegzetesség figyelembe vételét lehetővé teszi megalkotva a családi gazdasági társaság működésének jogi kereteit.
- ItemOpen AccessA családi vállalkozások utódlásának és vagyonmegóvásának jogi aspektusai(Károli Gáspár Református Egyetem, Állam- és Jogtudományi Kar, 2020) Arató Balázs
- ItemOpen AccessA szerződés semmissége és megtámadhatósága a magyar és a román polgári törvénykönyvekben(Scientia Kiadó, 2021) Fazakas Zoltán JózsefA szerződések lényegi kérdését képező érvényesség a szerződésekben foglalt gazdasági cél megvalósításának alapja. Érvényesség nélkül a szerződéses tartalom legitim kikényszerítésére nincs lehetőség. A jogintézmény elvi alapjainak azonossága mellett a román és a magyar jog között lényeges különbségek figyelhetők meg, ami egy összehasonlító vizsgálat elvégzését indokolta több különös ok mellett. A különös indokok közül elsőként a határon átívelő gazdasági kapcsolatokat, az ebben hídszerepet betölthető romániai magyar jogásztársadalmat kell kiemelni. Az azonos anyanyelvű hivatásrendi tagok közötti szakmai együttműködés valós igényéből következnek az összehasonlító jogi vizsgálatokból levonható fogalmi kérdések egymás irányába való érthető összegzései. A tanulmány így elméleti, tudományos és gyakorlati célokat szolgálva vázolja fel a szerződés semmisségének és megtámadhatóságának alapkérdéseit és a két jogrendszer részben eltérő alapállását, a semmisségi és megtámadási okokat és jogkövetkezményeket. The validity as an essential element of contract is the basis for achieving the economic purpose set out in in it. Without validity there is no legal way to enforce the contractual content. In addition to the identity of the theoretical foundations of the legal institution of validity, significant differences can be observed between Romanian and Hungarian law. Those differences justify the performance of a comparative legal study beside several other specific reasons. The first of the this special reasons is the cross-border economic relations and the Hungarian legal society in Romania, which can play a ‚bridge’ in this matter. The real need for professional co-operation between members of the same mother tongue lawyers results summaries of the conceptual issues based on comparative legal studies. For theoretical, scientific and practical purposes the study outlines the basic issues of the nullity and avoidance of a contract, the partly different basic positions of the two legal systems, the grounds for annulment and the legal consequences.
- ItemOpen AccessA társasági szerződés, mint szerződés(Pázmány Péter Katolikus Egyetem, 2020) Fazakas Zoltán József
- ItemOpen AccessA tisztességes eljáráshoz fűződő jog, különös tekintettel a tisztességes igazságügyi szakértői eljárásra(Károli Gáspár Református Egyetem, Állam- és Jogtudományi Kar, Patrocinium Kiadó, 2023) Arató Balázs
- ItemOpen AccessA törzsbetét szolgáltatása(Károli Gáspár Református Egyetem Állam- és Jogtudományi Kar, 2018) Miskolczi-Bodnár PéterA törzsbetét témakörében a jogirodalom általában a kft. tagja által a társaság javára teljesített szolgáltatás mértékével, összetételével, a szerződésben meghatározott teljesítési határidő elmulasztásának jogkövetkezményeivel foglalkozik. Tanulmányunk a társasági szerződésnek a törzsbetét szolgáltatásával kapcsolatos néhány olyan rendelkezését elemzi, amelyet a jogalkotó a felek magánautonómiájának körébe tartozónak ítél, és erre tekintettel rendezésüket a társasági szerződésre bízza. A létesítő okiratban rögzített normák eredendően nem ütköznek jogszabályba, így nem tilosak, de bizonyos érdekeket sérthetnek, vagy veszélyeztethetnek. A cikk feltárja az egymással ellentétes érdekeket, bemutatja azt, hogy a jogalkotó milyen kompromisszum révén igyekszik érvényre juttatni ezeket az érdekeket és rávilágít a jogi szabályozás néhány pontatlanságára. A törzsbetétek szolgáltatásának időpontja szoros kapcsolatban áll a törzstőke mértékével, ezért elsőként a törzstőke mértékére vonatkozó előírások bemutatására kerül sor.
- ItemOpen AccessA versenykorlátozó magatartások szabályozása 1999 és 2018 között(Károli Gáspár Református Egyetem Állam- és Jogtudományi Kar, 2019) Miskolczi-Bodnár PéterIdőnként célszerű egy-egy jogintézmény fejlődését áttekinteni, a tendenciák feltárása, a megtett út értékelése érdekében. A versenykorlátozó magatartások – széles értelemben vett kartellek – tekintetében 1999 olyan időpontnak tekinthető, amikorra versenytörvényben lezárult a kartelljogi alapintézmények teljes rögzítése. Az ezt követő jogalkotási korszak ugyan kevésbé úttörő jellegű, de a jogalkotásnak ez a két évtizede is gazdag eseményekben. A versenykorlátozó magatartások szabályainak módosulása, a szabályozás fejlődése indokolja a vonatkozó anyagi jogi normák vizsgálatát.
- ItemOpen AccessCsaládi vállalkozások(Patrocinium Kiadó, 2023) Arató BalázsAz elmúlt évtizedben nem csupán Nyugat-Európában, hanem a közép-kelet-európai térségben is számtalan, főként gazdasági-szociológiai témájú publikáció látott napvilágot a családi vállalkozások helyzetével, kihívásaival kapcsolatban. Jogi szemszögből mégis kevesen közelítenek a témához, jóllehet a családi vállalkozások gazdasági súlya és az általuk megjelenített értékek miatt is érdemes górcső alá venni működési és jogi sajátosságaikat. A családi vállalkozásokat a közgondolkodás gyakran azonosítja a KKV-kkal, holott a családi vállalkozások között valóságos óriások is szép számmal fordulnak elő. Persze döntő többségük valóban a kisebb méretkategóriába sorolható, azonban ennél jóval meghatározóbb sajátosságokkal rendelkeznek, így vizsgálatunk során is inkább ezeket az egyedi, a családi vállalkozások működését meghatározó ismérveknek érdemes figyelmet szentelni. Jelen monográfia célja, hogy rávilágítson a családi vállalkozások nemzetgazdasági jelentőségére, azonosítsa jellemző tulajdonságaikat, felhívja a figyelmet az előttük álló kihívásokra és támogatásuk szükségességére. Az elemzés elsődlegesen jogi szempontú, de természetesen történeti, gazdasági és szociológiai vonatkozásokat is érint, hiszen ezek révén helyezhetők kontextusba a családi vállalkozások, ami nélkülözhetetlen ahhoz, hogy hiteles képet alkossunk róluk és az őket érintő problémákról. A vizsgálat középpontjában olyan kérdések állnak, mint a családi alkotmány fogalma, jogi kötőereje, a családi vállalkozások számára létfontosságú jellegmegóvás lehetséges jogtechnikai eszközei, a generációs vagyontervezés és vagyontranszfer, vagy éppenséggel az utódlás. A kötet segítséget kíván nyújtani mind a családi vállalkozásoknak, mind a velük foglalkozó szakembereknek, ha pedig esetleg még a jogalkotó is merítene belőle hasznos impulzusokat, az a szerző titkos reményét válhatná valóra.
- ItemOpen AccessGondolatok a társaságalapítás egyes kérdéseiről(Miskolci Egyetem, Állam- és Jogtudományi Kar, 2022) Fazakas Zoltán József
- ItemOpen AccessNemzet, nemzetiség, kisebbség(Mádl Ferenc Összehasonlító Jogi Intézet, 2021) Fazakas Zoltán József
- ItemOpen AccessPandémia idején fellépő hiányhelyzetek miatt kiéleződő erkölcsi problémák(Károli Gáspár Református Egyetem Állam- és Jogtudományi Kar, 2021) Miskolczi-Bodnár Péter
- ItemOpen AccessSokszínű magánjog(Károli Gáspár Református Egyetem, Állam- és Jogtudományi Kar, Patrocinium Kiadó, 2023) Miskolczi-Bodnár PéterHatvanadik születésnapomra kollégáim egy 53 tanulmányból álló könyvvel leptek meg. Akkor elhatároztam, hogy egy olyan kötettel viszonzom kedvességüket, amely kellően sokrétű ahhoz, hogy minden egykori szerző találjon benne őt érdeklő részt, noha „csak” magánjogi témák „kerülnek terítékre”. Sajnálom, hogy öt évnek kellett eltelni, hogy ígéretemet valóra válthassam. Az ünnepelt szolgál most ajándékkal az egykori és mai születésnapi köszöntők számára, és egyben köszönetet mond a Károli Gáspár Református Egyetem Állam- és Jogtudományi Karának, hogy a kötet megjelentetésével hozzájárul egy ígéret teljesítéséhez. A mostani tanulmánykötetben a polgári jogi alapelvek témakörétől indulunk barangolásra a magánjog színes világába olyan tanulmányok révén, amelyek – a XV. fejezet kivételével – korábban már megjelentek, de a kiadvány jellege miatt kevesekhez juthattak el. Néhány esetben a kötetben egy hosszabb verzió szerepel, máskor rövidítettem. A válogatás fő szempontja az volt, hogy a személyek jogától és a társasági jogtól a szerződések témakörén át felelősségi kérdéseken keresztül és a fizetésképtelenség jogi problémáit érintve a fogyasztóvédelem speciális területéig olyan magánjogi problémákról adjak ízelítőt, amelyekkel eddigi pályafutásom során behatóan foglalkoztam. A kötet felvillantja a magánjog kapcsolódó pontjait az alkotmányos alapelvektől a versenyjogig, az új technológiák kapcsán a biztonsági problémákig. Az egyes írások betekintést engednek a jogalkotás vargabetűibe, a kodifikáció nehézségeibe. A válogatásban több olyan írás szerepel, amely a magánjogon belüli jogterületeket kapcsol össze, az általános és a speciális szabályok viszonyát elemzi. Az összehasonlítás sokszor nem áll meg a magánjog szintjén, van olyan tanulmány, amely a vállalkozás szabadságának alapjogi témakörét érinti, egy másik írás pedig a jog és az erkölcs kapcsolatának változásait feszegeti. A kötetben szereplő tanulmányok mindig valamilyen aktuális fejleményre – egy-egy új jogi megoldásra, kodifikációra, külföldi jogalkotásra, vagy éppen a technika fejlődésére – reagálnak. Szerzőként vallom, hogy az új helyzetek megoldásához először a korábban kialakított jogi megoldásokat kell elemezni, ezek alkalmazhatóságát átgondolni, és többnyire a korábbról ismert megoldások szükséges módosításain, továbbfejlesztésük mikéntjén érdemes kiindulásként töprengeni. A gyűjteményes kötet egésze nem abban az értelemben aktuális, ahogy az egyes írások eredeti megjelenésük idején azonnali reakciót jelentettek. A könyvben sorakozó gondolatok 5-10-15 évvel eredeti megfogalmazásukat követően sem tűnnek idejétmúltnak, a javaslatok egy része még mindig megfontolásra érdemesek. Az a tisztelt Olvasó, aki esetleg másként vélekedik, a tanulmányok azon részével gazdagodhat, amelyek feltárják a vizsgált újdonság előzményeit, összehasonlítják a 10 korábbi és a hatályba lépő normákat, időnként kitekintenek külföldi megoldásokra. Az írások közös jellemvonása az, hogy – a szükséges mértékű leíráson túl – elemeznek, értékelnek. Szerzőként igyekeztem bemutatni a pozitív változásokat, de nem hallgattam az elszalasztott lehetőségekről, a kudarcokról sem. A kötetbe összegyűjtött írások között szerepelnek kritikus hangvételűek is. Az idő majd eldönti, hogy a változások pillanatában megfogalmazott értékelések mennyire a szerző „írói munkásságának” részei, és mennyiben tekinthetők ma is megfontolásra érdemesnek. A tisztelt Olvasó mindenképpen egy kordokumentumot tart a kezében, egy változásokban bővelkedő korszak sokszínű jogi szabályozási lehetőségeinek a tárházát. A kötet – reményeim szerint – érzékelteti a szerző és szeretett jogterülete közötti bensőséges kapcsolatot, a magánjog és korábbi művelői iránti tiszteletet, és bepillantást enged a szerző „érted haragszom, nem ellened” mentalitásába. Az utolsó fejezetben szereplő tanulmány első közlés, egy újonnan indult kutatásom első publikált eredménye. Ez az írás is mutatja a magánjogi viszonyokba történő állami beavatkozással kevéssé szimpatizáló, de a kényszerűségeket elfogadni tudó mentalitásomat. Jó olvasást kívánok a magánjog többi szerelmese számára, ismételten köszönve az öt évvel ezelőtti köszöntő írásokat.
- ItemOpen AccessSome Current Issues in Syndicate Contracts(Partium Press, 2023) Arató BalázsIn the last decades, the syndicate contract, as a type of contract outside the Civil Code, has acquired a number of functions. The widespread use of this type of agreement has naturally had an impact on case-law. The present study will examine the situations in which syndicate contracts are typi- cally concluded, whether this type of agreement is an adequate response to the legal problems it is intended to regulate, and what dilemmas arise, mainly because our existing law does not yet take sufficient account of the specific features that give rise to syndicates.