Nyelv, Irodalom és Kultúra Tanszék
Permanent URI for this collection
Browse
Recent Submissions
- ItemOpen AccessKnowledge Acquisition from Critical Annotations(2018) Tamás Mészáros; Margit KissCritical annotations are important knowledge sources when researching one’s oeuvre. They describe literary, historical, cultural, linguistic and other kinds of information written in natural languages. Acquiring knowledge from these notes is a complex task due to the limited natural language understanding capability of computerized tools. The aim of the research was to extract knowledge from existing annotations, and to develop new authoring methods to facilitate the knowledge acquisition. After structural and semantic analysis of critical annotations, authors developed a software tool that transforms existing annotations into a structured form that encodes referral and factual knowledge. Authors also propose a new method for authoring annotations based on controlled natural languages. This method ensures that annotations are semantically processable by computer programs and the authoring process remains simple for non-technical users.
- ItemOpen AccessThe Beginnings of Lexicological Concepts in the Age of Enlightenment(2019) Margit Kiss
- ItemOpen AccessStilometriai elemzés lehetőségei magyar történeti szövegkorpuszon(2019) Kiss MargitTanulmányomban magyar nyelvű történeti szövegek számítógépes elemzésének egy olyan lehetőségével foglalkozom, amely ötvözi a nyelv- és irodalomtudomány, az informatika és a statisztika eredményeit. A szerzőségi, illetve a stilometriai vizsgálat bár nem új keletű az irodalmi szövegelemzések esetében, módszertanát tekintve folyamatosan formálódik, megújul. Munkámban áttekintem e szövegelemzési módszer jellemzőit és alkalmazási lehetőségeit, majd esettanulmányként különböző elemzéseket mutatok be Mikes Kelemen művei alapján. Stilometriai módszerekkel vizsgálom az életműben a saját szerzőségű művek és a fordítások kapcsolatát, valamint a művek tematikai elkülönülését. Végezetül bemutatom, hogy a digitális írói szótár alkalmazása – mint történeti szöveget normalizáló eszköz – hogyan javíthatja ezeknek az elemzőmódszereknek a hatékonyságát.
- ItemOpen AccessA rejtőzködő kolléga(2022) Kiss Margit
- ItemOpen AccessSzavak, jelek, szótár(2022) Kiss MargitA tanulmány egy korszerű magyar jelnyelvi szótárat mutat be, amely a Nyelvtudományi Intézet Többnyelvűségi Kutatóközpontjában1 készült. Újdonsága az, hogy a szótár reflektál a mai kor felhasználói igényeire: a jelnyelv a maga komplexitásában és minden komponensére kiterjedően megjelenik; a szótári leírásban fontos szerephez jut a vizualitás, amely kapcsolatot teremt a magyar és a jelnyelv között. Legfontosabb cél azonban a nyelvelsajátítás hatékonyságának a növelése: a szótár mellett az e-learning a tanulási folyamatokat is jelentős mértékben támogatja.
- «
- 1 (current)
- 2
- 3
- »